Print Icon
 
   
     
Uz nadolazeću reformu stečajnog zakonodavstva
 besplatan aktualan članak    
Iako statistika cjelokupnog Izvješća Predsjednika Vrhovnog suda o stanju sudbene vlasti za 2020. sugerira unaprjeđenje kvalitete rada sudova, istraživanje o stanju stečajnih predmeta polazi od pretpostavke da se analizom isključivo kvantitativnih pokazatelja rada pravosudnih institucija ne može dobiti kompletna slika o kvaliteti rada pravosuđa u domeni stečajnih predmeta te da egzistira prostor za funkcionalizaciju stečajnopravne zaštite. 
     

Različita pojmovna određenja najma i zakupa kao i različiti oblici ugovornih odnosa između ugovornih strana u djelatnosti iznajmljivanja i davanja u zakup nekretnina, nisu od utjecaja na njihov porezni status i način oporezivanja.

     

Novim Pravilnikom o načinu obračuna i uplati naknade za korištenje općekorisnih funkcija šuma, koji je stupio na snagu 3. srpnja 2021., propisana su, između ostalog, umanjenja osnovice za svotu državne potpore za očuvanje radnih mjesta u djelatnostima pogođenima koronavirusom.

     

Stjecanje prava vlasništva dosjelošću na nekretninama u društvenom vlasništvu

- utjecaj sudske prakse Europskog suda za ljudska prava

U zemljišnim knjigama u hrvatskom pravnom sustavu nerijetko se i danas nailazi na upise društvenog vlasništva, iako je društveno vlasništvo prestalo postojati još 1990. godine. Naime, u vrijeme uključenosti Republike Hrvatske u socijalistički pravni krug, gledajući od ustava do zakona, isključivala se mogućnost stjecanja prava vlasništva dosjelošću na nekretninama u društvenom vlasništvu, iako je sudska praksa donekle omogućavala da se i na društvenom vlasništvu stekne pravo vlasništva dosjelošću pod određenim pretpostavkama.

     

Republika Hrvatska članica je Vijeća Europe i potpisnica Okvirne konvencije za zaštitu nacionalnih manjina. Slijedom toga, Savjetodavni odbor Vijeća Europe za provedbu Okvirne konvencije nedavno je objavio svoje Peto mišljenje o Republici Hrvatskoj, u kojem su izneseni zaključci o stanju nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj, kao i preporuke o tome što treba učiniti da bi se dosegli standardi zaštite manjina utvrđeni Okvirnom konvencijom.

     

Zaštitne mjere propisane su člankom 50. Prekršajnog zakona i smještene u Glavu sedmu (VII.) te se mogu propisati u trajanju od mjesec dana do dvije godine. Isto tako, vrste zaštitnih mjera propisane su člankom 13. Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji.

     

Pisana izjava ili pismo predstavljanja uprave pisana je izjava koju revizor mora pribaviti od menadžmenta za svaki revizijski angažman, kako bi potkrijepio ostale revizijske dokaze ili tvrdnje u financijskim izvještajima, a u kojoj menadžement potvrđuje svoju odgovornost za sastavljanje financijskih izvještaja i potpunost informacija danih revizoru.

     
     
   
   

Ocjena o tome može li država biti odgovorna za nezakonite čine nositelja represivne državne vlasti, kao što su vojska i policija, poduzete izvan obavljanja službe, ovisi, između ostalih, i o funkcionalnom čimbeniku.

     

Okolnost da je osumnjičenik kao odvjetnik profesionalno vezan uz određeni županijski sud, sama za sebe ne ukazuje na to da će suci tog suda biti pristrani prilikom odlučivanja o prijedlogu za provođenje dokaznih radnji.

     

Ako je tužitelj imao pravni put u kojem je mogao isticati prigovor zastare i tražiti proglašenje ovrhe nedopuštenom, ali to nije učinio, onda ne može zahtijevati vraćanje naplaćenog iznosa, jer tuženik navedeni iznos nije stekao bez osnove.

     

Zajedničku imovinu bračnih drugova može predstavljati samo poslovni udjel, dok je dobit rezultat vlasništva na udjelima u Društvu pa ako nije utvrđeno da bi izvanbračnu stečevinu predstavljao udjel u društvu, tužiteljica ne može potraživati niti dobit.

   
   
   
   
   

VI: Upravnom tijelu Grada nadležnom za komunalnu naknadu stranka je, nakon provedene ostavinske rasprave, dostavila rješenje o nasljeđivanju iz kojega proizlazi da je jedan nasljednik naslijedio vlasništvo stana koji podliježe plaćanju komunalne naknade, dok je drugi nasljednik naslijedio doživotno pravo uživanja toga stana. Koji je od nasljednika u opisanom slučaju obveznik plaćanja komunalne naknade za stan?

     

VI:  Može li stranka u sudskom postupku ili građanin koji nema taj položaj, kada posumnja u točnost podataka navedenih u imovinskoj kartici suca, od tog suca zatražiti odgovarajuće pojašnjenje?

     

VI: Tuženik je tijekom parničnog postupka priznao tužbeni zahtjev i odlučne činjenice koje se odnose na aktivnu legitimaciju tužiteljice, dok je umješač podnesenom žalbom osporio upravo te odlučne činjenice prethodno priznate po tuženiku. Može li se priznati pravni učinak radnji umješača koja stoji u izravnoj suprotnosti s ranijim radnjama parnične stranke kojoj se umješač pridružio ako ne dođe do izričitog otklanjanja takve radnje od parnične stranke kojoj se umješač pridružio?

     

VI: Imamo zaposlenu radnicu koja, sukladno članku 13. i 14. Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, koristi roditeljski dopust. Znamo da joj prema Zakonu o radu ne smijemo otkazati ugovor o radu. Znači li to da je i radnici, za to vrijeme zaštite od otkaza, zabranjeno dati otkaz poslodavcu ili ne?

     

VI: Jesu li propisana ograničenja, i do kojeg iznosa, za isplatu primitaka u gotovini po osnovi otkupa otpada od građana?

     
   
   

Izdvajamo za vas webinare s radnim materijalima.
Zainteresirani? Pogledajte prvih pet minuta svakog webinara besplatno!

   
     

info@informator.hr

Novi informator d.o.o, Kneza Mislava 7, 10000 Zagreb

Tel.: 01/4555 454, Faks: 01/4612 553

Pratite nas na društvenim mrežama