https://campaign-image.eu/zohocampaigns/46028000014884001_1616492453694_u_novom_broju.jpg
   
     
 besplatan aktualan članak 

Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o radu iz 2022. institut dodatnog rada radnika izdvojen je kao poseban institut te je nomotehnički i sadržajno dopunjen u odnosu na prije važeći Zakon o radu1. Još je Zakon o radu iz 2014. godine uveo mogućnost rada radnika za drugog poslodavca iznad punog radno vremena uz određena ograničenja trajanja rada, u cilju suzbijanja rada „na crno“. No, zadnja novela Zakona o radu zasebnim je odredbama2 uredila navedeni institut te je uvela poseban naziv takvog oblika rada. Ujedno, izmijenjeni su uvjeti u odnosu na sklapanje ugovora o radu za dodatni rad na određeno vrijeme te glede trajanja takvog oblika rada. Stoga, u ovom članku autorica donosi prikaz novog pravnog režima instituta dodatnog rada, u kojem donosi i ogledne primjere zahtjeva, ugovora i obavijesti vezanih uz taj rad.

     

Nullus commodum capere potest de iniuria sua propria, lat. nitko ne može steći korist iz svog vlastitog nedjela, pravilo je pripadno rimskoj pravnoj tradiciji koje je svoje mjesto našlo i u common law sustavima.

     

Mišljenja ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike i ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine

     

Izmjene i dopune Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma otvaraju nova područja prevencije, posebice u odnosu na definiranje poslovnog odnosa i stranke, procjenu dobrog ugleda, definiranje suradnika osobe osuđene za kazneno djelo pranja novca, kao i pružatelje usluga povezanih s virtualnom imovinom.

     

Iz različitih razloga može se dogoditi da korisnik mirovine dobije isplatu koja mu ne pripada. Navedenu je okolnost Zakon o mirovinskom osiguranju predvidio i propisao obvezu vraćanja onoga što je primljeno bez osnove.

     

U modernim državama porezi, kao instrumenti javnih financija, imaju ključnu ulogu. To je nužna posljedica činjenice da putem njih državna blagajna dolazi do najvećeg dijela svojih prihoda.

     
   
     
   
https://campaign-image.eu/zohocampaigns/46028000001186525_1_sudska-praksa-.jpg
   
   
   
   
https://campaign-image.eu/zohocampaigns/46028000001186525_1_sudska-praksa-.jpg

Pravo djeteta da izrazi svoja stajalište s kojim će roditeljem živjeti ne bi trebalo tumačiti tako da djeci, u stvari, daje bezuvjetno pravo veta, bez uziman...

     

Nakon smrti obveznika komunalnog doprinosa protiv kojeg je doneseno rješenje o ovrsi, ovrha se nastavlja prema njegovim zakonskim sljednicima u istom postupk...

     

Iako je sud prilikom donošenja odluke dužan voditi računa i o tome koliki je preostali dio neizdržane kazne, navedena okolnost, sama po sebi, nema odlučujuću...

     

Iako je sud prilikom donošenja odluke dužan voditi računa i o tome koliki je preostali dio neizdržane kazne, navedena okolnost, sama po sebi, nema odlučujuću...

     

Rekonstrukcija grobnice predstavlja posao koji premašuje okvir redovitog upravljanja pa je za njezino poduzimanje potrebna suglasnost svih suvlasnika.

     

Odluka kojom se odobrava prisluškivanje telefonskih razgovora ne mora sadržavati individualizirane razloge. Naime, obveza obrazlaganja nije povrijeđena kad s...

     
   
   
https://campaign-image.eu/zohocampaigns/46028000014884001_1616492453597_vi_pitate_mi_odgovaramo.jpg
   

VI: Službenica je primljena u službu putem javnog natječaja na radno mjesto srednje stručne spreme, na kojem je radila ukupno četiri godine. Uz rad službenica je diplomirala na Pravnom fakultetu i stekla zvanje „mag. iur.“. U upravnom tijelu imamo nepopunjeno radno mjesto visoke spreme za koje službenica ispunjava sve uvjete, osim uvjeta radnog iskustva (traži se najmanje četiri godine radnog iskustva na poslovima pravnika). Može li službenica ipak biti premještena na to radno mjesto?

     

VI: Može li sudsko vještačenje biti provedeno u drugostupanjskom stadiju upravnog spora?

     

VI: Kad je porezni obveznik dužan podnijeti poreznu prijavu, smatra li se da je podnošenjem prijave pokrenut upravni postupak na zahtjev stranke?

     

VI: Što se u smislu čl. 19.b Zakona o radu smatra redovitim kontaktom s djetetom i maloljetnikom?

     

VI: Je li u slučaju ništetnosti ugovora o zajmu zajmoprimac dužan vratiti primljeni iznos u valuti (5.500,00 EUR) u kojoj je iznos primio ili je uvijek dužan vratiti kunsku protuvrijednost? Riječ je o parničnom postupku pokrenutom dok je službena valuta u Republici Hrvatskoj bila kuna, a tužitelj je tražio isplatu iznosa u domaćoj valuti u protuvrijednosti eura.

     

Izdvajamo za vas webinare s radnim materijalima.
Zainteresirani? Pogledajte prvih pet minuta svakog webinara besplatno!

     

info@informator.hr

Novi informator d.o.o, Kneza Mislava 7, 10000 Zagreb

Tel.: 01/4555 454, Faks: 01/4612 553

Pratite nas na društvenim mrežama