početak u 10,00 sati,

Grand Hotel 4 opatijska cvijeta

Viktora Cara Emina 6, Opatija

   
     

Autorica u članku analizira smisao i sadržaj ugovornih klauzula kao posebnih uglavaka obveznopravnih ugovora, bitnih za realizaciju samog ugovora te za tumačenje ugovornih obveza u slučaju spora. Posebnu važnost daje klauzulama pacta sunt servanda i rebus sic stantibus zbog njihove univerzalne primjene na gotovo sve vrste ugovora, što je razlog propitivanja ne samo njihova utjecaja na ugovorne odnose općenito već i njihove možebitne povezanosti i uvjetovanosti u realizaciji tih ugovora.

     

Et si inter praesentes partes res acta esse dicitur, et hoc esse credendum, lat. i ako je rečeno da je stvar učinjena među prisutnima, tome je za vjerovati, dio je teksta Justinijanove konstitucije sačuvane u njegovu Kodeksu, Codex 8, 37, 14, kojom je uređena dokazna snaga isprava o izvršenoj stipulaciji, usmenom ugovoru koji nastaje pitanjem vjerovnika i neposredno slijedećim odgovorom dužnika, a koji se zbog široke primjene istodobno može okarakterizirati i kao najvažniji ugovor rimskog privatnog prava.

     

Novi informator višegodišnji je medijski pokrovitelj međunarodnog savjetovanja pravnika „Petar Simonetti“, koji se održava u Poreču. Savjetovanje obuhvaća sekcije stvarnog prava, obveznog prava, prava društava i financijskog prava, upravnog prava, te građanskog postupovnog prava. Riječ je o vjerojatno najcjenjenijem i temama najsveobuhvatnijem godišnjem okupljanju hrvatskih pravnih profesionalaca, koji je od 10. do 12. travnja ove godine zabilježio svoje trideseto izdanje.

     

U svrhu osiguravanja jednoznačnog postupanja kod svih proračunskih korisnika i jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, autorica u članku donosi uputu za knjigovodstveno evidentiranje tri poslovna događaja o kojima je Ministarstvo financija pisalo i u Okružnici o sastavljanju i predaji financijskih izvještaja proračuna, proračunskih i izvanproračunskih korisnika državnog proračuna te proračunskih i izvanproračunskih korisnika proračuna JLP(R)S za razdoblje od I. – III. 2024.

     

U Informatoru br. 6830 od 8. travnja 2024., pisali smo o vremenskom ograničavanju korištenja prenesenog godišnjeg odmora u domaćoj sudskoj praksi i praksi Suda Europske unije. U ovom broju nastavljamo s temom godišnjeg odmora, u povodu pitanja koja su Sudu Europske unije postavljena u vezi s mogućnošću naknadnog korištenja godišnjeg odmora, ili isplate naknade za neiskorišteni godišnji odmor koji radnik nije iskoristio u razdoblju tijekom kojega je s poslodavcem vodio sudski spor zbog nedopuštenog otkaza. 

     

Uvažavajući aktualnu praksu Suda Europske unije, u članku iznosimo razloge za uspostavu djelotvorne pravne zaštite kod internih premještaja sudaca bez njihova pristanka, kako bi se i u pitanjima unutarnje organizacije rada sudova spriječila arbitrarnost koja može utjecati na sudačku neovisnost.

     

Pravne i fizičke osobe, poslodavci, obveznici su plaćanja doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje za svoje zaposlenike koji su obvezno osigurani po osnovi radnog odnosa. Uz taj doprinos, u određenim slučajevima, postoji obveza plaćanja dodatnih i posebnih doprinosa za zdravstveno osiguranje.

     
   
   
   
   

Prilikom ocjenjivanja postojanja opasnosti od ponavljanja djela, sud sagledava značaj svake pojedine okolnosti koja govori u smjeru postojanja takve bojazni, ujedno imajući na umu i njihovu brojnost, a tako i kakvoću u cjelini, pri čemu je prethodna (ne)osuđivanost samo jedna od okolnosti koju će sud uzeti u razmatranje prilikom donošenja odluke.

     

Predlagatelj ima pravni interes za pokretanje i provođenje pojedinačnog zemljišnoknjižnog ispravnog postupka u situaciji kad se već vodi parnični postupak radi utvrđenja prava vlasništva na predmetnoj nekretnini protiv upisanih suvlasnika, a predlagatelj nije stranka tog parničnog postupka.

     

Namjerno kršenje blagajničkog poslovanja izvršenjem sporne isplate, koju je tužiteljica knjižila bez provjere identifikacijskog dokumenta važećih podataka vlasnika i bez evidentiranja u štednoj knjižici, jest razlog za dopuštenost otkaza zbog skrivljenog ponašanja radnika.

     
     
     
     
   
   
   

VI: Može li se potrošač smatrati poštenim u smislu odredaba Zakona o stečaju potrošača, ako po rješenju suda nije dostavio popis svoje imovine, ako iz pribavljenih podataka o imovini proizlazi da je potrošač zaposlen i da ostvaruje stalna mjesečna primanja, odnosno može li se smatrati, u smislu odredbe članka 79.c. stavak 4. Zakona o stečaju potrošača, da potrošač koji redovito prima plaću, a računi su mu blokirani, nema imovinu koju je kao pošten potrošač bio dužan iskazati u popisu svoje imovine?

     

VI: Po kojoj se stopi oporezuju napojnice, tko ih može primiti i kako se raspoređuju između osoba kojima su napojnice dane kao nagrade za dobro obavljenu uslugu?

     

VI: Koliki je maksimalni iznos novčanih kazni koje službena osoba tijekom 2024. može izreći sudionicima upravnog postupka?

     

VI: Načelnik želi u pravilniku o unutarnjem redu, uz neka radna mjesta, utvrditi nagradu za uspješnost u radu i/ili naknadu za otežane uvjete rada kao stalni dodatak uz plaću. Je li to dopušteno?

     

VI: Što je LEI oznaka, što omogućava, kako se ishodi te koliko se plaća ishođenje navedene oznake?

     

Izdvajamo za vas webinare s radnim materijalima.
Zainteresirani? Pogledajte prvih pet minuta svakog webinara besplatno!

     

info@informator.hr

Novi informator d.o.o, Kneza Mislava 7, 10000 Zagreb

Tel.: 01/4555 454

Pratite nas na društvenim mrežama