BROJ 6571 od 22.4.2019.
Isprobajte besplatno 15 dana

SADRŽAJ BROJA:

Ustavno pravo na štrajk u recentnim odlukama Ustavnog suda
Ustavni sud Republike Hrvatske (u nastavku teksta: Ustavni sud) u svoje je dvije nedavne odluke podrobno obrazložio važnost ustavnog prava na štrajk za pravni poredak Republike Hrvatske, njegova ograničenja i važnost sudske kontrole prethodne dopustivosti takvih industrijskih akcija. U članku ćemo dati prikaz načelnih stajališta, kao i činjeničnih te pravnih aspekata tih dvaju slučajeva.

PROBATIO VINCIT PRAESUMPTIONEM, lat. dokaz pobjeđuje predmnjevu; u rimskoj pravnoj tradiciji, predmnjeva (praesumptio) takva je pravna činjenica koja se smatra dokazanom dok se ne dokaže protivno. Međutim, kada protudokaz uspije, sud će utvrditi da je istinita dokazana činjenica, a ne predmnjeva.

INFORMATOROVI PRAVNI ALATI: Sporazum o privremenom ustupanju radnika u povezano društvo
Jedna od dvije nove mogućnosti kod fleksibilizacije zapošljavanja odnosno rada, koju je u radne odnose unio novi Zakon o radu (Nar. nov., br. 93/14 i 127/17), privremeno je ustupanje radnika jednog poslodavca u povezano društvo, u zemlji i u inozemstvu.

VREMEPLOV: Grčka vojna hunta – 21. travnja 1967.
Nakon oslobođenja 1944., Grčka je zapala u građanski rat (1946.-1949.), koji se vodio između komunista i iz progonstva vraćene vlade. Prve su podupirale Jugoslavija, Albanija i Bugarska, dok su iza vladine vojske stajale SAD i Velika Britanija. Građanski rat ostavio je Grčku u teškom gospodarskom stanju, težem nego što je bilo za vrijeme njemačke okupacije. Međutim, još gora je bila izrazita podijeljenost grčkog naroda na lijeve i desne.

Novi Zakon o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja
Donošenjem prvog Zakona o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja Republika Hrvatska postala je europski predvodnik uređenja ovoga područja zaštite okoliša. No, promjena niza propisa iz područja koja se dotiču pitanja pravilne uporabe svjetlosti (gradnje, prostornoga uređenja i energetike) zahtijevala je nova zakonska rješenja. Slijedom toga, novi Zakon o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja utvrđuje bolji sustav nadzora od svoga prethodnika, pri čemu je uloga u sustavu nadzora dodijeljena i komunalnim redarima.

I-STRANICE: Može li Ovršni zakon biti socijalna mjera?
U članku autorica daje prikaz bitnih odrednica Zakona o otpustu dugova fizičkim osobama, Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima i Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o stečaju potrošača te Nacrta prijedloga Ovršnog zakona iz 2018. Ujedno razmatra pravne posljedice koje su stupanjem navedenih zakona nastupile, a koji su imali za cilj rješenje problema blokiranih građana. Posljedično, u članku daje odgovor na pitanje može li i treba li Ovršni zakon biti socijalna mjera.

Napredovanje državnih službenika
U članku autorica analizira načine napredovanja državnih službenika, od redovitog do izvanrednog, kao što je raspored na više radno mjesto unutar iste kategorije (na radno mjesto više razine iste potkategorije ili na radno mjesto u višoj potkategoriji) ili prelazak u višu kategoriju radnog mjesta, te uvjete i zapreke za napredovanje državnih službenika.

Novi Zakon o Državnom uredu za reviziju (Nar. nov., br. 25/19)
Hrvatski sabor je donio novi Zakon o Državnom uredu za reviziju (Nar. nov., br. 25/19) koji je stupio na snagu 21. ožujka 2019. U članku autorica se osvrće na nove obveze subjekata revizije nakon završetka postupka revizije, što je i bio osnovni razlog za donošenje novog Zakona. Također daje i pregled novosti u odnosu na postojeće zakonodavno uređenje.

ABECEDARIJ upravnog postupka (4)
Primjena ZUP-a
»Članak 3.
(1) …
(2) Ovaj se Zakon primjenjuje na odgovarajući način na sklapanje upravnih ugovora i na svako drugo postupanje javnopravnih tijela iz područja upravnog prava, koje ima neposredan učinak na prava, obveze ili pravne interese stranaka, ako zakonom nije drukčije propisano.
(3) Ovaj se Zakon primjenjuje na odgovarajući način i u postupcima zaštite prava, odnosno pravnih interesa stranaka u predmetima u kojima pravne osobe koje obavljaju javne službe (u daljnjem tekstu: pružatelji javnih usluga), odlučuju o njihovim pravima, obvezama ili pravnim interesima, ako zakonom nije propisana sudska ili druga pravna zaštita.«

SUDSKA PRAKSA:

Parnični postupak – pravo na pravično suđenje (procesne pretpostavke za podnošenje tužbe sukladno Zakonu o medijima)
Postupovne pretpostavke za dopuštenost tužbe za naknadu neimovinske štete zbog povrede časti i ugleda iz Zakona o medijima moraju se tumačiti i primjenjivati sukladno svom cilju, u protivnom bit će riječ o pretjeranom formalizmu koji može dovesti do povrede prava na pravično suđenje

Ispunjenje pretpostavki za dosjelost
Pretpostavke za stjecanje prava vlasništva dosjelošću moraju biti ostvarene u trenutku podnošenja tužbe, jer se tužbom i zahtijeva utvrđenje da je tužitelj vlasnik nekretnine ili određenog dijela nekretnine (deklaratorna presuda)

Pravna shvaćanja Građanskog odjela Vrhovnog suda RH
• »Za odlučivanje o zahtjevu za isplatu iznosa koji je Republika Hrvatska isplatila trećim osobama po osnovi naknade štete koju je počinio tuženik kao vojna osoba, stvarno je nadležan općinski sud (čl. 1. ZPP-a).«

Pravo na žalbu
Pogrešnom uputom suda o pravu na pravni lijek stranci se ne može konstituirati neko pravo koje prema zakonu nema

Građansko procesno pravo – presumirano povlačenje podneska
Kada sud u rješenju za ispravak i dopunu podneska pogrešno naznači da poziva na ispravak i dopunu podneska stranku koja taj podnesak nije podnijela, nisu ispunjene pretpostavke da se smatra da je podnesak povučen zbog nevraćanja podneska, neovisno o tome što je rješenje o ispravku i dopuni dostavljeno upravo stranci koja je podnesak podnijela

EUROPSKA I MEĐUNARODNA SUDSKA PRAKSA:
Pravo na slobodu okupljanja – ograničenje prava u svrhu koja nije spojiva s Konvencijom
Pravo na slobodu okupljanja jedno je od temeljnih prava, zbog čega nadležna tijela trebaju pokazati određeni stupanj tolerancije prema mirnim prosvjedima, čak i kada oni nisu formalno odobreni. Ograničenje prava na slobodu okupljanja radi sprječavanja političkog pluralizma, u suprotnosti je s Konvencijom
VI PITATE – MI ODGOVARAMO:

Pravo kupca na raskid ugovora
Kupac može raskinuti ugovor zbog materijalnih nedostataka stvari samo ako je prodavatelju dao prethodno naknadni primjereni rok za ispunjenje obveze, osim u propisanim slučajevima kad može raskinuti ugovor i bez ostavljanja naknadnog roka za ispunjenje

Plaćanje komunalne naknade za nedovršeni stambeni prostor
Komunalna naknada za stambeni prostor može se naplatiti samo za prostor koji je svojom izgrađenošću i opremom prikladan za stanovanje

Opravdan razlog za izostanak sa zaključnog razgovora u poreznom nadzoru
Opravdanost razloga za izostanak sa zaključnog razgovora u poreznom nadzoru ocjenjuje ovlašteni službenik koji provodi porezni nadzor, a opravdan razlog može biti bolest, smrt užeg člana obitelji i drugo

Pravo na produljenje zakupa poslovnoga prostora nakon isteka ugovora
Pravo na produljenje zakupa poslovnog prostora nakon isteka ugovora imaju, pod Zakonom propisanim uvjetima, sadašnji zakupnici poslovnih prostora u vlasništvu RH i JLP(R)S-a, a ne više, kao prema prije važećem Zakonu o zakupu i kupoprodaji poslovnog prostora (Nar. nov., br. 125/11 i 64/15), i poslovnih prostora u vlasništvu ili pretežitom vlasništvu pravnih osoba u vlasništvu ili pretežitom vlasništvu RH i JLP(R)S-a

Uknjižba suvlasništva bivšeg bračnog druga
Ako jedan bivši bračni drug, koji tvrdi da je nekretnina kupljena novcem koji predstavlja bračnu stečevinu, nije upisao svoje suvlasništvo na nekretnini u zemljišnim knjigama, može od drugog bivšeg bračnog druga, koji je upisan u zemljišnim knjigama, kao predmnijevani vlasnik zahtijevati tužbom izdavanje tabularne isprave radi uknjižbe svojeg prava suvlasništva

ZADNJE OBJAVE NARODNIH NOVINA:
Broj 40 od 19. travnja 2019.
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o trgovačkim društvima - stupio na snagu 20. travnja 2019., osim članaka 38. i 40. toga Zakona koji stupaju na snagu 1. svibnja 2020. te članaka 32., 41., 44., 45., 46., 47., 48., članka 292. stavka 10. koji je izmijenjen člankom 50. toga Zakona, članaka 51., 57., 59. i članka 631. stavka 1. točke 22. koji je dopunjen člankom 88. toga Zakona, koji stupaju na snagu 1. siječnja 2021.
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o sudskom registru - stupio na snagu 20. travnja 2019., osim članka 4. stavka 2. koji je dopunjen člankom 3. toga Zakona, koji stupa na snagu 1. prosinca 2019.
Uredba o unutarnjem ustrojstvu Državnog zavoda za mjeriteljstvo - stupa na snagu 27. travnja 2019.
Uredba o dopuni Uredbe o unutarnjem ustrojstvu Središnjeg državnog ureda za šport - stupa na snagu 27. travnja 2019.
Odluka o obvezi rada ureda državne uprave radi provedbe izbora za članove u Europski parlament iz Republike Hrvatske - stupila na snagu 18. travnja 2019.
Odluka o obvezi rada ureda državne uprave radi provedbe izbora za članove vijeća i predstavnike nacionalnih manjina u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave - stupila na snagu 18. travnja 2019.
Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o ortopedskim i drugim pomagalima - stupa na snagu 4. svibnja 2019.
Izmjena Općih uvjeta ugovora o dopunskom zdravstvenom osiguranju
Podatak o ukupnim izdacima obveznog zdravstvenog osiguranja za 2018. godinu
Broj 39 od 17. travnja 2019.
Zakon o korištenju psa pomagača - stupa na snagu 25. travnja 2019.
Zakon o izmjenama Zakona o građevnim proizvodima - stupio na snagu 18. travnja 2019.
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o suzbijanju zlouporabe droga - stupa na snagu 25. travnja 2019.
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma - stupa na snagu 25. travnja 2019., osim članaka 4., 5., 6., 10. i 12., članaka 22.-27., članaka 37., 51., 54. i 64. toga Zakona te osim članka 82. stavka 5. koji je izmijenjen člankom 52. toga Zakona, članka 150. stavka 1. točaka 13.b), 15.b), 16., 36.b) i 65. koji je izmijenjen člankom 66. toga Zakona te članka 153. stavka 23. koji je izmijenjen člankom 69. toga Zakona, koji stupaju na snagu 1. siječnja 2020.
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o prostornom uređenju - stupa na snagu 25. travnja 2019.
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o gradnji - stupa na snagu 25. travnja 2019.
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o carinskoj službi - stupa na snagu 25. travnja 2019.
Uredba o prestanku važenja Uredbe o visini naknade za obavljanje poslova upravljanja dionicama i poslovnim udjelima - stupa na snagu 25. travnja 2019.
Uredba o izmjenama i dopuni Uredbe o određivanju tijela za provedbu Uredbe (EZ-a) br. 2006/2004 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. listopada 2004. o suradnji između nacionalnih tijela odgovornih za provedbu propisa o zaštiti potrošača (Uredba o suradnji u zaštiti potrošača) - stupila na snagu 18. travnja 2019.
Uredba o izmjeni i dopuni Uredbe o sustavu brze razmjene službenih obavijesti o proizvodima koji predstavljaju rizik za zdravlje i sigurnost potrošača (RAPEX) - stupila na snagu 18. travnja 2019.
Odluka o visini naknade za upravljanje i raspolaganje dionicama i udjelima kojima upravlja Centar za restrukturiranje i prodaju - stupa na snagu 25. travnja 2019.
Odluka o osnivanju Povjerenstva za koordinaciju potpore i financiranje kulturnih, obrazovnih, znanstvenih, zdravstvenih i ostalih programa i projekata od interesa za hrvatski narod u Bosni i Hercegovini za 2019. godinu - stupila na snagu 15. travnja 2019.
Pravilnik o nadzornim izvještajima za pravne osobe ovlaštene za pružanje investicijskih i pomoćnih usluga i obavljanje investicijskih aktivnosti, tržišnog posrednika, podružnice investicijskog društva iz druge države članice i treće zemlje - stupa na snagu 25. travnja 2019.
Broj 38 od 12. travnja 2019.
Pravilnik o uvjetima, kriterijima i načinu dodjele potpore u okviru mjere I.21. »Energetska učinkovitost i ublažavanje klimatskih promjena - zamjena motora« - stupio na snagu 13. travnja 2019.
Pravilnik o zaštićenim oznakama izvornosti, zaštićenim oznakama zemljopisnog podrijetla i zajamčeno tradicionalnim specijalitetima poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda i neobveznom izrazu kvalitete planinski proizvod - stupio na snagu 20. travnja 2019.
Pravilnik o određivanju područja s prirodnim ili ostalim posebnim ograničenjima - stupio na snagu 20. travnja 2019.
Pravilnik o izmjenama Pravilnika o uvjetima, kriterijima i načinu dodjele potpore u okviru mjere »Ribarske luke, iskrcajna mjesta, burze riba i zakloništa« - stupio na snagu 13. travnja 2019.
Pravilnik o izmjeni Pravilnika o povlastici za obavljanje gospodarskog ribolova na moru i Registru povlastica - stupio na snagu 13. travnja 2019.
Naredba o lovostaju jegulje (Anguilla anguilla) u 2019. godini - stupila na snagu 13. travnja 2019.
Obavijest o podnesenom zahtjevu za zaštitu naziva »Meso crne slavonske svinje« zaštićena oznaka izvornosti
Odluka o broju otočnih koordinatora i obuhvatu otočnog područja za koje svaki otočni koordinator obavlja propisane poslove - stupila na snagu 5. travnja 2019.
Pravilnik o žigu - stupio na snagu 20. travnja 2019.
Indeks proizvođačkih cijena industrijskih proizvoda na domaćem tržištu u ožujku 2019.
Pravilnik o visini naknada troškova za obavljanje usluga Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu - stupio na snagu 1. travnja 2019.
PRAVNE NOVOSTI:
19.4.2019.
Novi InvestEU - veliki poticaj ulaganju, inovacijama, gospodarskom rastu
Europski parlament potvrdio je u četvrtak djelomični sporazum s Vijećem o uspostavi investicijskog programa InvestEU kojim će se pojednostavniti i potaknuti ulaganja u inovacije, istraživanja, mala i srednja poduzeća, klimatske ciljeve i socijalne vještine, s povećanjem gospodarskog rasta kao krajnjeg cilja.
18.4.2019.
Novi program za promicanje demokracije, vladavine prava i rodne ravnopravnosti
Europarlamentarci su u srijedu na plenarnoj sjednici u Strasbourgu glasali za osnivanje programa "Građani, jednakost, prava i vrijednosti“ iz kojeg će se financirati promicanje demokracije, vladavine prava, borbe protiv nasilja i rodne ravnopravnosti, kao i civilna društva koja promiču te vrijednosti.
17.4.2019.
EU usklađuje informacijske sustave država članica
Hrvatski sabor u četvrtak navečer izmijenio je Zakon o prostornom uređenju i Zakon o gradnji, čime bi sustav izdavanja građevinskih i uporabnih dozvola trebao postati brži, efikasniji i jeftiniji, u korist građana i investitora, dok je imenovanje Ivane Belec za članicu Državnog izbornog povjerenstva odgođeno dok ne završe izbori za Europski parlament.
16.4.2019.
Vijeće EU-a dalo konačnu potvrdu novoj Direktivi o autorskim pravima
Vijeće EU-a u ponedjeljak je potvrdilo Direktivu o autorskim pravima, koja bi trebala omogućiti pravedniju naknadu za stvaratelje sadržaja na internetu, umjetnike i novinske izdavače.
15.4.2019.
Europski Zeleni u kampanji za zeleniju i ravnopravniju Europu
'Spitzenkandidati' europskih Zelenih/Europskog zelenog saveza ušli su u subotu na skupu u Bruxellesu u kampanju za europske izbore pozivom na zeleniju, ravnopravniju i uključiviju Europu, u skladu s prioritetima stranačkog manifesta usvojenog krajem godine u Berlinu.
SAVJETOVANJA:
ODGOVORNOST LIJEČNIKA – GRAĐANSKOPRAVNA, DISCIPLINSKA
I KAZNENOPRAVNA ODGOVORNOST KROZ SUDSKU PRAKSU
I PRAKSU ČASNOG SUDA HLJK-a

6. svibnja 2019. (ponedjeljak), u 9,30 sati
Hotel The Westin Zagreb, Ul. Izidora Kršnjavog 1


PREDAVAČI:
JOSIP MAĐARIĆ, odvjetnik
doc. dr. sc.VEDRANA PETROVEČKI, sudski vještak za sudsku medicinu
IVICA VESELIĆ, sudac Županijskog suda u Zagrebu i predsjednik Časnog suda Hrvatske liječničke komore
PROPUSTILI STE ZANIMLJIVO PREDAVANJE
ILI RADIONICU?

Izdvajamo za vas webinare
s radnim materijalima.
Zainteresirani? Pogledajte prvih pet minuta besplatno!




Isprobajte besplatno 15 dana


IZ NAKLADE NOVOG INFORMATORA

info@informator.hr
Novi informator d.o.o, Kneza Mislava 7, 10000 Zagreb
Tel.: 01/4555 454, Faks: 01/4612 553

Pratite nas na društvenim mrežama