Fiducijarno vlasništvo u ostavinskom postupku Iako je do sada već i u teoriji i u praksi utvrđeno što sve sadržava fiducijarno vlasništvo, ostalo je, čini se, neriješeno pitanje kako postupati s fiducijarnim vlasništvom u trenutku kada umre fiducijant, odnosno treba li o njemu raspravljati u ostavinskom postupku, o čemu postoji određena sudska praksa, koju autor analizira te kritizira.
Traditio Iuridica (504) – CIVILITER, at. obzirno; u rimskoj pravnoj tradiciji riječ koja označava pravilo da se služnosti (servitutes) moraju izvršavati obzirno (civiliter), tj. tako da se što manje opterećuje poslužna stvar (res serviens).
Kada se smatra da je stranci omogućeno sudjelovanje u upravnom postupku ? Jedno od temeljnih upravnopravnih postulata je omogućavanje stranci da sudjeluje u upravnom postupku. Naime, Zakonom o općem upravnom postupku propisano je da se u postupku stranci mora omogućiti izjašnjavanje o svim činjenicama, okolnostima i pravnim pitanjima važnim za rješavanje upravne stvari. Bez prethodnog izjašnjavanja stranke postupak se može provesti samo ako se usvaja zahtjev stranke ili ako odluka u postupku nema negativan učinak na pravne interese stranke ili kad je tako propisano zakonom.
Djelovanje rješenja o ovrsi na drugog poslodavca i odgovornost za propuštene obustave U praksi se često pojavljuju dvojbe treba li poslodavac provoditi ovrhu na plaći ili drugom stalnom novčanom primanju radnika iako se plaća ili drugo stalno novčano primanje isplaćuje na račun radnika. U nastavku ukazujemo na teorijska i praktična stajališta te aktualnu sudsku praksu kojom otklanjamo navedenu dvojbu.
INFORMATOROVI PRAVNI ALATI: Ugovor o diobi suvlasničke imovine ZRazvrgnuće suvlasništva uređeno je člancima 47.-56. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (Nar. nov., br. 91/96, 68/98, 137/99, 22/00, 73/00, 114/01, 79/06, 141/06, 146/08, 38/09, 153/09, 90/10, 143/12, 152/14, 81/15 - proč. tekst i 94/17 - ispr.). Svaki suvlasnik ima pravo na razvrgnuće suvlasništva, ako je moguće i dopušteno, i to pravo ne zastarijeva, a svoje pravo na razvrgnuće može ostvarivati zahtijevajući ga potpuno ili, pak, samo djelomično.
I-STRANICE: Pravna zaštita neregistriranih znakova razlikovanja Znakovi razlikovanja su žig, industrijski dizajn, oznaka zemljopisnog podrijetla i tvrtka. Za te znakove karakteristično je da se stječu registracijom odnosno upisom u registar kod nadležnih tijela, a zaštitu ostvaruju na temelju odredaba zakona kojima su regulirani. Međutim, industrijski dizajn i žig odnosno oznaka proizvoda ne moraju nužno biti registrirani da bi ih se moglo štititi. Naime, oni će biti zaštićeni propisima koji reguliraju područje nepoštene trgovine.
Provedba ovrhe na novčanim sredstvima (novine i dvojbe) U članku autorica daje prikaz najvažnijih novosti koje donosi Zakon o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima (Nar. nov., br. 68/18), koji je stupio na snagu 4. kolovoza 2018., te razmatra njegove određene odredbe koje bi mogle biti dvojbene u primjeni.
VREMEPLOV: Proglašenje Države Slovenaca, Hrvata i Srba
– 29. listopada 1918. Kraj rata Austro-Ugarska Monarhija dočekala je u potpunom unutarnjem raspadu. Nezadovoljstvo naroda položajem koji su imali u Monarhiji bilo je sve očitije, pri čemu se isticalo rješavanje „južnoslavenskog pitanja“. Ponude i prijedlozi cara Karla I. redom su padali u vodu i Hrvatski sabor je, 29. listopada 1918., polazeći od „potpunog prava narodnog samoopredjeljenja, koje je danas već priznato od svih zaraćenih vlasti“, usvojio zaključak:
Elektroničko izdavanje računa u javnoj nabavi Elektronički račun predstavlja najrašireniju elektroničku ispravu i kao takav zauzima važno mjesto u razvoju elektroničkog poslovanja i digitalnog gospodarstva. S obzirom na česte probleme u praksi pri obavljanju prekogranične javne nabave, koji nastaju zbog istodobnog postojanja nekoliko različitih pravnih zahtjeva i tehničkih normi o elektroničkom izdavanju računa te nedostatka interoperabilnosti, bilo je, između ostaloga, potrebno ukloniti postojeće zapreke da bi se omogućilo nesmetano poslovanje gospodarskih subjekata koji se koriste elektroničkim računima diljem država članica Europske unije. Stoga, u nastavku autor donosi više pojedinosti o Konačnom prijedlogu Zakona o elektroničkom izdavanju računa u javnoj nabavi, koji uređuje problematiku elektroničkog računa u javnoj nabavi, a njegovo se stupanje na snagu uskoro očekuje.
Preoblikovanje zemljišnih knjiga nakon novele Zakona o zemljišnim knjigama iz 2017. Institut preoblikovanja zemljišne knjige najprije je uređen kao preoblikovanje u EOP-zemljišnu knjigu, koji predstavlja postupak preoblikovanja ručno vođene zemljišne knjige u zemljišnu knjigu vođenu elektroničkom obradom podataka, a uveden je u zemljišnoknjižno pravo odredbom članka 163. st. 1. i 2. Zakona o zemljišnim knjigama. Stupanjem na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zemljišnim knjigama (Nar. nov., br. 108/17), institut preoblikovanja zemljišne knjige uređen je potpunije i preciznije u odnosu na dotadašnje zakonsko uređenje koje je prolazilo više izmjena i dopuna, o čemu više u nastavku.
DOGAĐAJ: Konferencija »Budućnost mirovinske reforme« U Zagrebu je, 24. listopada 2018., u dvorani Hrvatske udruge poslodavaca održana konferencija “Budućnost mirovinske reforme“, koja je okupila stotinjak sudionika, uglavnom pravnih i ekonomskim stručnjaka te sindikalista. Organizatori konferencije bili su Jutarnji list i Udruga društava za upravljanje mirovinskim fondovima i mirovinskih osiguravajućih društava.
DOGAĐAJ: Okrugli stol »Zakladništvo u Republici Hrvatskoj« U Zagrebu je, 22. listopada 2018. u organizaciji Znanstvenog vijeća za državnu upravu, pravosuđe i vladavinu prava Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, održan okrugli stol na temu Zakladništvo u Republici Hrvatskoj. Kako je u uvodnom govoru istaknuo predsjednik HAZU akademik Zvonko Kusić, razvoj zakladništva vrlo je aktualna tema, budući da se znanstveni projekti u Hrvatskoj financiraju putem Hrvatske zaklade za znanost, kao što je slučaj i u zapadnim zemljama. I Akademija je osnovana upravo zahvaljujući zakladi koju je osnovao Josip Juraj Strossmayer te je i kasnije imala nekoliko zaklada čiju tradiciju danas slijedi Zaklada HAZU.
Obvezno pravo – ugovor o najmu – zaštićena najamnina Nema pravo na zaštićenu najamninu onaj tko je suvlasnik useljive »vikend« kuće, koja polazeći od njezine izgrađenosti i sadržaja neupitno ima sve preduvjete za stalno, a ne povremeno stanovanje, odnosno ako najmoprimac može takvu kuću prodati za cijenu kojom bi nesporno mogao kupiti i steći vlasništvo druge useljive kuće ili stana
Povreda prava osobnosti i nehumani uvjeti u zatvoru Da bi bila riječ o povredi prava osobnosti koje daje pravo na naknadu štete, zlostavljanje zatvorenika mora dosegnuti minimalnu razinu ozbiljnosti da bi potpalo pod domašaj članka 3. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda
EUROPSKA I MEĐUNARODNA SUDSKA PRAKSA:
Porez na dodanu vrijednost Škola se ne može smatrati odgovornom za pogibiju petnaestogodišnjeg učenika, koji je napustio nastavu i utopio se nakon što je skočio s ograđenog mosta, iako o njegovu napuštanju nastave škola nije odmah obavijestila njegove roditelje. Odgovornost djece za vlastitu dobrobit povećava se razmjerno njihovim godinama tijekom čitavog odrastanja
Valjanost menadžerskog ugovora Valjanost menadžerskog ugovora procjenjuje se na temelju odredaba Zakona o trgovačkim društvima, a podredno Zakona o obveznim odnosima
Voditelj putovanja na izletu dječjeg vrtića Ako dječji vrtić organizira izlet za vrtićku djecu, voditeljem putovanja može se smatrati zaposlenik dječjeg vrtića kojeg taj dječji vrtić odredi
Poništenje pobojnog ugovora Poništenje pobojnog ugovora može zahtijevati samo ugovorna strana u čijem je interesu pobojnost ustanovljena, a ne treća osoba koja nije ugovorna strana
Obrada osobnih podataka učenika
Ako je posebnim pravnim propisom propisana obveza objave imena učenika u određenim slučajevima nije potrebna privola, a u suprotnom, da bi privola bila zakonita, nužno je pribaviti privolu roditelja maloljetnih učenika, odnosno privolu punoljetnih učenika
• Uredba o darovanju nekretnina u vlasništvu Republike Hrvatske - stupa na snagu 3. studenoga 2018.
• Uredba o postupcima koji prethode sklapanju pravnih poslova raspolaganja nekretninama u vlasništvu Republike Hrvatske u svrhu osnivanja prava građenja i prava služnosti - stupa na snagu 3. studenoga 2018.
• Uredba o postupcima koji prethode sklapanju pravnih poslova raspolaganja nekretninama u vlasništvu Republike Hrvatske u svrhu dodjele na uporabu nekretnina za potrebe tijela državne uprave ili drugih tijela korisnika državnog proračuna te drugih osoba - stupa na snagu 3. studenoga 2018.
• Uredba o postupcima koji prethode sklapanju pravnih poslova raspolaganja nekretninama u vlasništvu Republike Hrvatske u svrhu prodaje, razvrgnuća suvlasničke zajednice, zamjene, davanja u zakup ili najam te o postupcima u vezi sa stjecanjem nekretnina i drugih stvarnih prava u korist Republike Hrvatske - stupa na snagu 3. studenoga 2018.
• Uredba o načinima raspolaganja dionicama i udjelima - stupa na snagu 3. studenoga 2018.
• Odluka o izmjeni Odluke o minimalnim financijskim standardima za decentralizirane funkcije za zdravstvene ustanove u 2018. godini - stupa na snagu 3. studenoga 2018.
• Pravilnik o građenju naftno-rudarskih objekata i postrojenja - stupa na snagu 3. studenoga 2018.
• Pravilnik o naftno-rudarskim projektima i postupku provjere naftno-rudarskih projekata - stupa na snagu 3. studenoga 2018.
• Pravilnik o trajnom zbrinjavanju ugljikova dioksida u geološkim strukturama - stupa na snagu 3. studenoga 2018.
• Pravilnik o rezervama - stupa na snagu 3. studenoga 2018.
• Pravilnik o stručnoj osposobljenosti za obavljanje određenih poslova u naftnom rudarstvu - stupa na snagu 3. studenoga 2018.
• Zakon o nabavi i posjedovanju oružja građana - stupa na snagu 1. studenoga 2018.
• Zakon o elektroničkom izdavanju računa u javnoj nabavi - stupa na snagu 1. studenoga 2018., osim čl. 6. st. 1. ovoga Zakona koji stupa na snagu 1. prosinca 2018. te čl. 7. ovoga Zakona koji stupa na snagu 1. srpnja 2019.
• Zakon o hrvatskoj matici iseljenika - stupa na snagu 1. studenoga 2018.
• Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti na radu - stupa na snagu 1. studenoga 2018., osim odredaba čl. 5., 23. i 24. koje stupaju na snagu dana 1. siječnja 2019.
• Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o biogorivima za prijevoz - stupa na snagu 1. studenoga 2018., osim čl. 16. ovoga Zakona koji stupa na snagu 1. siječnja 2019.
• Pravilnik o postupku javnog nadmetanja kod prodaje poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske izravnom pogodbom - stupa na snagu 1. studenoga 2018.
• Pravilnik o načinu vođenja registra zajedničkih pašnjaka u vlasništvu Republike Hrvatske - stupa na snagu 1. studenoga 2018.
• Pravilnik o načinu vođenja registra ribnjaka u vlasništvu Republike Hrvatske - stupa na snagu 1. studenoga 2018.
• Odluka Ministarstva znanosti i obrazovanja, KLASA: 602-01/16-03/00226, URBROJ: 533-04-18-0069 od 28. rujna 2018. - stupa na snagu 1. studenoga 2018.
• Odluka Ministarstva znanosti i obrazovanja, KLASA: 602-01/16-03/00226, URBROJ: 533-04-18-0070 od 28. rujna 2018.– stupa na snagu 1. studenoga 2018.
• Odluka o izmjenama i dopunama Odluke o lokalnim porezima Općine Popovac - stupa na snagu osmog dana od dana objave u Službenom glasniku Općine Popovac
• Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske broj: U-I-3197/2017, U-I-3949/2017 od 16. listopada 2018.
Ustavni sud ukinuo je dopunu Zakona o HRT-u, donesenu na zahtjev Mosta u svibnju prošle godine, koji je propisivao da će javna radiotelevizija, umjesto posredstvom odvjetničkih ureda, sama naplaćivati dugovanja po RTV pristojbi.
Eurozastupnici su u srijedu na plenarnoj sjednici usvojili Direktivu Europskog parlamenta i Vijeća o smanjenju utjecaja plastičnih proizvoda na okoliš kojom se predlaže potpuna zabrana jednokratnih predmeta poput štapića za uši te plastičnog pribora za jelo i slamki koji ujedno čine gotovo najveći dio otpada na europskim obalama i u morima.
Predstojeći izbori za Europski parlament će uslijed sve učestalijih zloupotreba društvenih mreža biti drugačiji od dosadašnjih te EU posebnim mjerama treba zaštiti izbore od vanjskih utjecaja, poručila je u utorak u Europskom parlamentu povjerenica Europske komisije Vera Jourova.
Središnji odbor Međunarodne udruge sudaca na sjednici u Marrakeschu u Maroku za novog predsjednika izabrao je umirovljenog suca Saveznog Vrhovnog suda Australije Tonyja Pagonea, dok je predsjednik hrvatskog Vrhovnog suda Đuro Sessa ponovno izabran za potpredsjednika udruge.
Ministrica znanosti i obrazovanje Blaženka Divjak potvrdila je u nedjelju u Dubrovniku kako je Republika Hrvatska prvi put ispunila sva tri uvjeta te će od 2019. godine bit će pridruženi član Europskog laboratorija za fiziku čestica (CERN), najvećeg svjetskog znanstvenog laboratorija.
15. studenoga. 2018. (četvrtak), u 9,30 sati,
Sheraton Zagreb Hotel, Kneza Borne 2
Predavači: Josip Bienenfeld, dipl. iur., načelnik sektora za pravne poslove u Ministarstvu graditeljstva i prostornoga uređenja Republike Hrvatske mr. sc. Dragica Kemeter, pročelnica Upravnog odjela za upravu Grada Čakovca Ana-Marija Končić, voditeljica Zemljišnoknjižne pisarnice u Stalnoj službi u Sesvetama, Općinski građanski sud u Zagrebu
PROPUSTILI STE ZANIMLJIVO PREDAVANJE ILI RADIONICU?
Izdvajamo za vas webinare s radnim materijalima.
Zainteresirani? Pogledajte prvih pet minuta besplatno!