4 nejčastější chyby při nastavení Stop Lossu - FTMO
thumbnail
Rady a tipy

4 nejčastější chyby při nastavení Stop Lossu

Už jste někdy nastavili Stop Loss, který vám uzavřel pozici a hned potom se trh otočil směrem ve váš prospěch? Pokud se to stane jednou za čas nic se neděje. K obchodování to patří. Pokud se to ale stává pravidelně a klidně i několikrát denně, možná bude na čase tomu věnovat větší pozornost. Proto jsme si připravili tento článek, kde chceme upozornit na nejběžnější chyby, kterých se obchodníci dopouštějí při umísťování Stop Lossu a také vám poradíme, jak se jim lze vyhnout. Určitě to neberte jako návod. Je mnoho strategií, které velice dobře fungují a jejich součástí je umisťování Stop Lossu třeba jedním ze způsobů, který se objevu níže. Je to pouze shrnutí, nejčastějších problémů, které už si obchodník kolikrát nemusí ani uvědomovat. 

Těsný Stop Loss

Těsný Stop Loss je jeden z nejčastější důvodů, který vyhodí obchodníka z trhu a třeba hned potom se cena vydá požadovaným směrem.

Když obchodník nastaví těsný Stop Loss, může si tím navýšit potencionální zisk na trhu, a proto se ho snaží nastavit co nejtěsnější. Motivace pro nastavení úzkého Stop Lossu je naprosto logická. Čím menší má obchodní Stop Loss, tím jednodušeji dosahuje vyššího RRR. Při malém risku není potřeba nastavovat vzdálený Profit Target, aby obchodník dosáhl pozitivního poměru.

Určitě jsou strategie kde to skutečně funguje. Na druhou stranu je krátkozraké nechat si svou dobrou obchodní myšlenku zmařit chamtivostí a neochotou akceptovat adekvátní riziko.

Nenechte se ovlivnit chamtivostí nebo snad touhou po astronomickém RRR a vyvarujte se takové chybě. Spočítejte si velikost vaší pozice a nastavte si Stop Loss na technické úrovni, která pro daný obchodní systém dává smysl.

To je taková úroveň, která vám řekne, že jste se mýlili ve vaší analýze a trh se nejspíš chce vydat opačným směrem, ale na druhou stranu nechá vaší obchodní myšlence dostatek prostoru.

 

Moc široký Stop Loss

Toto je opačný případ těsného Stop Lossu, tedy situace, kdy ho nastavíme až moc daleko od vstupní pozice.

Hodně obchodníku může mít strach ze ztráty peněz, a když vstupují do pozice nastaví Stop Loss tak, aby nepřišli o peníze.

Problém je v tom, že RRR se tím dostává do nelichotivých čísel. Opět nemůžeme všechny strategie házet do jednoho pytle a najdeme výjimky. Pokud máte horší RRR, je potřeba zapracovat na úspěšnosti systému, a to kolikrát bývá mnohem složitější úkol než si pohrát s RRR.

Jak to napravit?

Odpověď můžete najít například ve správném vedení deníku, kde si zapisujete nejvyšší otevřené ztráty během otevřeného obchodu (Maximum Adverse Excursion - MAE).

Jednoduchý příklad: otevřete pozici, SL = 40 p, TP = 100 p. Obchod půjde proti o 20 p, tak MAE je 20 p. Ano je to práce, ale trading není rozhodně procházka růžovou zahradou. Pokud si povedete záznamy o MAE budete mít dostatek informací, které můžete následně vyhodnocovat. Najednou můžete zjistit, že SL 40 p je naprosto zbytečný, jelikož obchod nejde na základě vaší strategie v 90 % případů více jak 25 p proti a je nelogické si kvůli 10 % nechávat odmazávat další a další $.

 

Umístit Stop Loss tam, kam ho dávají ostatní tradeři

Vzdělání o obchodování na Forexu je stejné už roky, a to převážně díky technické analýze.

Vzory grafů jako například dvojitá dna/vrcholy, hlavy a ramena atd.

Mnoho obchodníků je zná a ví, jak je použít pří rozhodování na trhu.

To přináší otázku. Když existuje něco, co používají všichni, není to příliš zřejmé a snadné?

Pro příklad si můžeme vzít základy, které najdete jak v knihách, tak i ve videích. Určitě na obrázku poznáte, proč byl Stop Loss umístěn takhle. Po pár svíčkách se rýsuje krásná ukázka, že trh je na tato "jednoznačná" místa dobře připraven.

A jaké je z toho poučení? Buďte si vědomi toho, že když chcete podle nějakého technického vzorce vstoupit na trh, tak tam budou chtít vstoupit i ostatní obchodníci. Zkuste podle toho upravit váš Stop Loss.

Jinak můžete skončit jako ti obchodníci, kteří například obchodovali tento dvojitý vrchol a umístili svůj Stop Loss nad high. Jak ukazuje čas, myšlenka samotného obchodu byla velice dobrá. Umístění SL už ale moc šťastné nebylo.

 

Stop Loss na úrovni fixní částky za jeden pip/dolar

Velká část obchodníků používá technickou analýzu. Ne vždy je ale celý systém postavený na technických věcech.

Jednou z netechnických věcí, kterou můžete udělat, je umístit Stop Loss na náhodnou úroveň, která je rovna fixní finanční částce.

V praxi si představte, že otevřete 1 lot na EUR/USD, kde se jeden pip rovná $10.

Místo toho abyste našli nejvhodnější technickou úroveň pro umístění, kde bude logické nepovedenou pozici ukončit, tak si prostě řeknete, že nebudete riskovat více než $50 a nastavíte Stop Loss na 5 p.

Nechápejte to špatně. Mít stanovený maximální risk je naprosto správná věc a rozhodně by se tomu měl věnovat každý obchodník! Jen je potřeba risk nastavovat trochu jiným způsobem než stanovením fixní částky. Risk můžete ovlivnit velikostí pozice. Pokud si tedy spočítáte, že na obchod by bylo dobré riskovat $50 a logické místo pro Stop Loss je 25 p, přizpůsobte tomu velikost pozice nikoliv vzdálenost Stop Lossu.

 

 

Asi moc dobře chápete, že trhu je úplně jedno, jestli máte Stop Loss 5 nebo 10 pipů.

Proto byste ho měli umístit tam, kde se z technického hlediska na základě analýzy mýlíte a bylo by lepší obchod uzavřít a smířit se s nepovedeným obchodem.

 

Co dělá FTMO?

Společnost FTMO vyvinula dvoufázový Ověřovací proces, který nám pomáhá s vyhledáváním talentovaných traderů. Po jeho absolvování můžete obchodovat na FTMO Accountu se zůstatkem až 4 000 000 Kč. Jak to funguje?.