Dagens provlopp

Jag är så sjukt stolt över Fidde idag. Han gjorde kanonbra ifrån sig i provloppet. Hade spår 6 - springspår. Han tyckte att det var ett knasigt sätt att starta på och jag skulle önska att vi vänt mycket tvärare, någonting att öva honom på! Jag vände upp lite sent med flit då jag inte ville få något framspår under loppet och jag inte visste hur pass startsnabb han är.
Vi hamnade andra ytter under loppet, först ville han inte riktigt gå nära dem framför när det skvätte så, men sedan bet han ihop och gick ikapp och där skvätter det ju inte lika mycket.
Strax innan yttersväng gick en förbi utvändigt och Fidde blev peppad, var lite inlåsta ett kort tag medans hon red förbi, vi fick vänta oss ur och sedan kunde jag styra ut och driva på. Fidde hade krafter kvar och spurtade på bra, gick förbi dem på insidan och den som gick förbi innan svängen men han hann inte fram till ledaren, men det bryr jag mig inte om, man behöver inte vinna provlopp och en fin 2:a plats var mer än jag hade förväntat mig av Fidde idag.



Gammal bild från provloppet i våras.


Jag var ju på ett provlopp med honom i våras när jag precis hade fått honom, då var han mer tränad än nu egentligen men då var han helt slut på upploppet i musklerna och orkade inte gå, nu när han relativt nyligen är igångsatt så orkar han spurta! Känns riktigt bra! Han har ju blivit biffigare i kroppen de senaste 6 månaderna så det är nog ridningen och all vila han har fått som hjälpt honom bygga på sig med muskler. Han återhämtade sig direkt efter loppet.

Jag trodde inte att han skulle orka hela vägen idag eftersom han inte gått så många snabbjobb sedan han sattes igång, men nu tror jag faktiskt att han är redo att vara med nästa vecka då det är fri fart, och kval ligger nog inte så långt bort i tiden :)

Det blev inga bilder idag eftersom att det regnade en massa.


Kommentarer
Postat av: Sandra

Kul att de gick bra! :)

2011-10-27 @ 10:30:25
URL: http://suns3trid3rs.blogspot.com/
Postat av: Stallbruttan

Nej, men vad roligt att det gick bra! Grattis! De här underbara djuren har en förmåga att bara fortsätta och fortsätta att glatt överraska oss! :) Vad härligt(men jobbigt!) det måste vara att bara flyga fram sådär!

2011-10-28 @ 13:06:32
URL: http://stallbruttans.blogg.se/

Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress: (publiceras ej)

URL/Bloggadress:

Kommentar:

Trackback