Kval och Lopp
Egon kom med i 1640 loppet i monté på Vaggeryd nu på Söndag. Riktigt roligt då jag var helt övertygad om att han inte skulle komma med. Autostart och spår 4, känns bra! Nu håller vi tummarna för SOL för jag är trött på att rida lopp i regn ;)
Vilka olika ridstilar alla i denna bilden hade!!
Jag ska även kvala Fraktura i monté denna dag, vi fick spår 3 med 3 st i loppet. Riktigt enkel voltning, det ska nog gå bra bara hon håller nerverna i styr när hon måste lämna Egon.
Det är 2 montélopp denna dag på Vaggeryd, vilket är riktigt kul! Jag tycker att fler av travloppen ska gå i monté och drömmen vore ju om det kunde gå 2 montélopp varje tävlingsdag.
Men det hade varit bättre för mig om de 2 montéloppen hade bytt plats med tanke på värmning och så när jag även ska vara med i kvalet, men det löser sig. Jag skulle ju kunna be Kajsa som ska följa med om att värma Egon, men samtidigt så vill jag värma honom själv för att känna på dagsformen innan loppet.